Ideju Foruma bibliotēkas lasītāja piezīmes. III

Visupirms – maza atkāpe. Kas īsti ir e-grāmata? Uz šo jautājumu mēģina atbildēt divas e-tekstu „ideoloģijas”, kuru praktiskās realizācijas ir diametrāli pretējas.

Viena versija – e-grāmata ir iespiestās grāmatas kopija, lappusi lappusē, ar visām ilustrācijām un pat iespiedkļūdām. Divi visraksturīgākie piemēri – Google Books un jebkura grāmata, kas ieskenēta un pēc tam konvertēta pdf (retāk html+pdf) formātā. Priekšrocības – šādi e-teksti patiešām ir ideāli precīzas iespiesto grāmatu kopijas, tos var izmantot mācību vai zinātniskajā darbā kā atsauču avotus, jo lappušu numerācija ir saglabāta. Lielākais trūkums – iespiestās grāmatas formāts nav piemērots datora displejam: grāmatas lappuses augstums parasti ir lielāks nekā platums, turpretī displeja platums pat divkārši mēdz pārsniegt augstumu (planšetdatorus un transformerus – nezinu, kā pareizi latviskot šo jēdzienu, – šoreiz neņemsim vērā, jo to izplatība ir pārāk maza). Katrs, kurš cīnījies ar pdf failu lasīšanu datora displejā, sapratīs šo problēmu, kas lasīšanu padara ārkārtīgi neērtu.

Otrs variants – e-grāmata ir „tikai teksts”, kura izskatu katrs lasītājs datora displejā ar lasīšanas programmas palīdzību piemēro savām vajadzībām, mainot šriftu, šrifta un teksta „spoguļa” izmērus, balto malu platumu, fona toni utt. Šādai lasīšanai grāmata visupirms tiek ieskenēta, pēc tam teksts tiek atpazīts un saglabāts teksta formātā (parasti – rtf), tādējādi iegūstot „jēlmateriālu”, kas tālāk tiek konvertēts kādā no e-tekstu formātiem. Beidzamos gados gan šī ķēpīgā procedūra atmirst un e-grāmatu tirgotāji tekstu saņem tieši no izdevēja – atliek to tikai konvertēt nepieciešamajā formātā. Angļvalodīgajā pasaules daļā par e-grāmatu standartu ir tapis prc (šajā formātā grāmatas iegādājamas lielākajos e-grāmatu veikalos mobipocket.com un fictionwise.com) un – pēdējā gada laikā – arī epub, krievvalodīgajā – fb2; visi šie formāti sakņoti xml un daļēji arī html; jāpiebilst, ka formātu ir daudz vairāk, bet tieši šie trīs patlaban ir vispopulārākie, gan paturot prātā, ka turpat blakus ir arī Amazon Kindle un Sony PRS e-lasītājiem paredzētie formāti, kas lēni, bet noteikti iekaro popularitāti. Priekšrocības – acīmredzamas: ideāls lasīšanas komforts, teksta izskatu iespējams pārveidot pēc paša gaumes un patikšanas, turklāt lielāko daļu no e-grāmatu formātiem var lasīt arī smartfonā, plaukstdatorā un e-lasītājā. Lielākais trūkums – šādu e-grāmatu sagatavošana ir diezgan darbietilpīgs process, jo pēc skenētā teksta atpazīšanas nepieciešama vēl korektora redzīgā acs un, lai iegūtu e-grāmatu, tekstu dažkārt nākas pārmaketēt no jauna. Ar prozu viss vienkārši, bet, ja patrāpās teksti ar sarežģītāku formatēšanu – mācību grāmatas, eksakto zinātņu darbi, kuros daudz formulu un grafiku, ilustrētas grāmatas par mākslas vēsturi, dzeja, tad izrādās, ka šķietami tik ērtie e-tekstu formāti šādiem nolūkiem ir pilnīgi nepiemēroti. Vidusceļš starp abām e-tekstu „ideoloģijām” joprojam nav atrasts, bet, manuprāt, pirmā „ideoloģija” jau ir noiets posms – pat neraugoties uz to, ka tieši pēc šiem principiem darbojas Google Books. Agrāk vai vēlāk e-grāmata noteikti pārstās būt iespiestās grāmatas kopija.

Ideju Foruma bibliotēka pārstāv pirmo variantu: visas grāmatas ir iespiesto grāmatu kopijas un lasāmas tikai online režīmā. Mani tas nepavisam nesajūsmina, jo jau daudzus gadus esmu pieradis pie normālām e-grāmatām, bet nākas samierināties – tuvākajā laikā bibliotēka savu darbības formu nemainīs un nemaz nedrīkst mainīt. Kāpēc tā – vismaz daļēju atbildi var meklēt sarunā ar Edmundu Vanagu. No sevis vēl piebildīšu, ka e-grāmata, nebūdama iespiestās grāmatas kopija, faktiski ir pavisam cita grāmata, kurai ir cits ISBN un pārējie izdevniecības dati, tādējādi, ja Ideju Foruma bibliotēkā iespiesto grāmatu kopiju vietā būtu pieejamas šo pašu tekstu e-grāmatas, bibliotēka vairs nebūtu bibliotēka, bet gan izdevniecība, un tai nāktos pakļauties pavisam citiem likumiem.

Katra grāmatas lappuse būtībā ir attēls, kas tiek rādīts kaut kādā āķīgā flash formātā (āķīgā tāpēc, ka teksts ir atpazīts, iespējama kopēšana un meklēšana – tehniskos smalkumus nezinu). Uzklikšķinot katalogā grāmatai, nonākam lapā ar bibliogrāfiskajām ziņām un nelielu lodziņu, kurā ietilpst aptuveni grāmatas puslappuse. Pārvietoties pa tekstu var, ar peles ritenīti ritinot uz priekšu lappušu „lentu” – gluži tāpat kā doc vai pdf failā. Protams, lasīšana lodziņā ir pagalam neērta, tāpēc pārejam pilnekrāna režīmā. Ir divas iespējas: vai nu lasīt to pašo garo „lentu”, vai arī displejā lasīt divas blakusesošas lappuses – tāpat kā grāmatā. Noras Ikstenas Dzīves stāsti izskatās šādi:

imageTe arī redzam jau piesaukto ķibeli par grāmatas formāta konfliktu ar displeja izmēriem: grāmatas atvērums neietilpst displejā – lappušu apakšmalas palikušas ārpusē un lasot nākas nemitīgi grozīt uz priekšu/atpakaļ peles ritenīti. It kā sīkums, bet, iz savas pieredzes, tas tomēr ir traki kaitinoši. Ideju Foruma bibliotēkā gan iespējams mainīt attēla mērogu 50 – 150% ar soli 25%, taču, samazinot mērogu, lappuse sašaurinās un abās pusēs parādās tukšas malas, kas izskatās galīgi neestētiski. Salīdzinājumam – kā izskatās e-teksts lasīšanas programmā CoolReader. Visviens, cik liels ir displejs, kāda ir tā izšķirtspēja, grāmatas teksts piemērojas displeja izmēriem:

image Vēl viena šādas lasīšanas problēma – lai cik labs būtu skenējums un cik augsta LCD displeja izšķirtspēja, “teksta kā attēla” kvalitāte noteikti būs zemāka nekā cleartype šrifta kvalitāte. Turklāt – ieskenēts tiek ne jau tikai teksts, bet arī papīra faktūra, grāmatas iepriekšējo lasītāju pirkstu nospiedumi, šur tur pagadījās pat visādi atķeksējumi un pasvītrojumi vai grāmatas vāka mala ar visiem skenētāja pirkstgaliem.

image

Pavisam konkŗēts ieteikums Ideju Foruma bibliotēkai – padomāt par iespēju aizvākt navigācijas joslas apakšā un augšā, lai varētu lasīt reālā pilnekrāna režīmā: lai lasot šīs joslas nav redzamas, bet “uzpeld”, pieskaroties ar kursoru ekrāna augš/apakšmalai.

Lasot lappuses iespējams ritināt uz priekšu ar peles ritenīti, pārvietoties starp lappusēm ar “uz priekšu/atpakaļ” pogām navigācijas joslā vai atverot kreisajā pusē joslu ar lappušu priekšskatījumiem – līdzīgi kā tas ir Adobe Reader. Lasot grāmatu lappušu atvēruma skatā, divas pēdējās iespējas man ne par ko neizdevās piespiest darboties.

Tālāk – par dažām Ideju Foruma bibliotēkas piedāvātajām iespējām darbā ar tekstu. Meklēt iespējams ne tikai visā bibliotēkā – to iespējams darīt arī tikai lasāmajā grāmatā, turklāt patiešām ērti: ievadot meklēšanas lodziņā vajadzīgo vārdu, priekšskatījumu joslā parādās visas lappuses, kurā šis vārds ir atrasts. Protams, ir grāmatzīmes, bez kurām e-lasīšana vispār nav iedomājama. Ir piezīmju sistēma: iezīmējot tekstā kādu fragmentu tas automātiski tiek saglabāts profilā. Diemžēl pagaidām nedarbojas nedz grāmatzīmes (turklāt atverot grāmatu, tā neatveras tai pašā vietā, kur iepriekš pārtraukta lasīšana), nedz piezīmes. Ir poga, ar kuras palīdzību tiek ģenerēta pareizi noformēta bibliogrāfiskā atsauce, par ko noteikti būs stāvā sajūsmā visi, kam nākas strādāt pie zinātniskiem darbiem.

Ideju Foruma bibliotēka patlaban atrodas tikai savas darbības sākumposmā, tāpēc šajā un iepriekšējos divos rakstos piefiksētās (un noteikti arī manis nepamanītās) kļūdas, defekti un nepilnības testa versijā ir gluži pašsaprotamas. Gadījās bibliotēku skatīt pirms dažām nedēļām, kad tā vēl nebija publiski pieejama, – jau šajās pāris nedēļās progress ir milzīgs. Jau rakstīju, ka, manuprāt, bibliotēkas atvēršana ir viens no svarīgākajiem notikumiem interneta lv teritorijas pastāvēšanas vēsturē – patlaban grūti iedomāties, kādu loma un jēga Ideju Foruma bibliotēkai būs pavisam drīzā nākotnē, bet ir skaidrs, ka tā būs milzīga. Vēl jo apbrīnojamāk – bet varbūt pašreizējā situācijā gluži loģiski – liekas tas, ka bibliotēka tapusi bez jebkāda valsts atbalsta, lielā mērā pateicoties dažu ļaužu entuziasmam.

________________________________

Vēl par e-tekstiem, e-bibliotēkām un e-lasīšanu:

Ideju Foruma bibliotēkas lasītāja piezīmes I

Ideju Foruma bibliotēkas lasītāja piezīmes II

Saruna ar Ideju Foruma bibliotēkas valdes priekšsēdētāju Edmundu Vanagu

Trīs mēneši ar Cybook

Dāvana Ziemsvētkos – pašam sev

Pirāti sapņo par nākotni

Utopija pie nozagta zelta poda

2 komentāri par “Ideju Foruma bibliotēkas lasītāja piezīmes. III

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s