Juris Kronbergs “Peti-šu”

image Klasiķis izklaidējas – apmēram šādi varētu raksturot Jura Kronberga jauno dzejoļu krājumu Peti-šu (Neputns). Teksti savākušies no daudzu gadu laikā tapušām nejaušām piezīmēm, uzmetumiem, pierakstiem. Kas ir Peti-šu, paskaidro pats autors: „Tīri tehniski: kūciņas pie kafijas pēc pusdienām kādā pieklājīgā pasmalkā restorānā. Bet kā teksts (pasaule ir teksts)?

Haikas – tikai otrādi? Tankas – tikai savādi? Baumas – tikai ačgārni? Slēdzieni, secinājumi, vaicājumi, priekšlikumi? Jā. Bet arī nē. Vai, precīzāk izsakoties: tomēr.” Turpat lakoniskajā priekšvārdā atrodams arī poētisks Peti-šu poētiskas pamatojums: „..ir atklājies, ka Bībelē ieviesusies kļūda. Nav: „Iesākumā bija vārds”, lingvistiski un leksikoloģiski pareizi būtu: „Iesākumā bija varde”.”

Ar šo vardes un vārda konfliktu viss pateikts – Peti-šu fiksē to, cik valoda ir paradoksāls un zināmā mērā arī neloģisks veidojums. Kronbergs vienkārši lipina kopā vārdus, kas jēdzieniski ir bezcerīgi attālināti, toties skaniski itin labi sabalsojas, – un gala iznākumā uz visām pusēm sprakšķ brīžiem izklaidējošas, brīžiem itin nopietni uztveramas jēgas dzirkstis. Cits variants – Vika manierē dalīt vārdus sastāvdaļās un paskatīties, cik skaisti, piemēram, Hemingvejs pārdzimst Heming vējā. Vēl cits – spēlējoties ar vārdiem, mēģināt radīt tekstu, kurā, teiksim, „lieta”, dzelžainās skaņu loģikas vadīta, četrās rindiņās pārvērsās par „Itāliju”. Taču pats patīkamākais – šādas izklaides un pekstiņi pēcāk literatūras vēstures kontekstā kļūst par ievērības cienīgu un dziļdomīgas analīzes vērtu parādību.

Karogs, 07.2005

________________________________

Vēl par Juri Kronbergu:

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s